Česká klasická média versus sociální sítě.

12. března 2018 v 9:34 | Ing. Roman Mrázik
Česká klasická média versus sociální sítě: Podle chování občanů-čtenářů je zřejmé, že vliv těchto klasických médií na veřejnost je stále menší a menší. Vídím v tom dva důvody. Prvním důvodem je vysoce sporná objektivnost a vyváženost a druhým důvodem je alternativa v podobě sociálních sítí, která neobjektivitu klasických médií přeci jenom do značné míry vyvažuje.
Sociální sítě moc nemusím, protože u nemalé většiny přispívatelů se spíše jedná o obnažování svého osobního ega. A při vší úctě k těm normálním, mě hlavně děsí ty milióny frustrací, které se tam nacházejí a zřejmě budou nacházet a přibývat. To už je snesitelnějších těch "pár", které se dneska valí na čtenáře z našich klasických médií. Nicméně musím uznat, že konkurence sociálních sítí tedy aspoň vyvažuje a sráží tu neomezenou moc klasických médií, proti kterým se v době, kdy sociální sítě nebyly, nedalo prakticky nijak bojovat. A to je samozřejmě dobře, protože byť se tvrdí, že média jsou hlídačem demokracie a svobody proti jakékoliv zlovůli, pak je nutné si položit otázku, kdo hlídá média? Snad si někdo najivně nemyslí, že jsou to nějaké Rady, Komise, Komory nebo příslušné Úřady, jejichž členové jsou politicky nebo jakkoliv jinak volení. Zářné příklady jsou dohledové Rady, Komise, Úřady pro telekominukace, lékařství a energetiku. Proč máme nejdražší volání v Evropě, možná i na světě při směšně malém počtu operátorů na trhu? Proč je lékařská péče zbytečně předražená? O energetice a obnovitelných zdrojích ani nemluvě. Stačí se jenom podívat, z čeho se skládá cena jedné kWh elektřiny. Logické by bylo, kdyby se cena skládala jenom čistě z ceny výroby, distribuce ke koncovému spotřebiteli (rozvodné sítě) a DPH. Na otázky si odpovězte sami.
Dneska už je zřejmé, že jsou to sociální sítě, díky nimž ztrácí klasická média neomezenou možnost tak brutálně ovlivňovat veřejné mínění a v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Škoda, že není možná podobná veřejná kontrola výše uvedených Rad, Komisí a Úřadů.

Osobně se domnívám, že jakmile budou sociální sítě ještě více zdokonaleny, vliv klasických médií bude stále nižší (soukromých, neboť veřejná média jsou, a možná i nadále budou, placená koncesionářskými poplatky), což pravděpodobně způsobí odliv "sponzorů-chlebodárců" a reklamy a tím i jejich vlastní existenci. Na jedné straně to může být dobře, na druhé straně je otázkou, kdo a jak zase bude bdít nad sociálními sítěmi, aby se z nich nestalo to stejné.
 


Komentáře

1 občan | 20. března 2018 v 9:56 | Reagovat

Co se dnes děje v médiích, nemá s demokracií nebo její ochranou vůbec nic společného. Je to jenom závist, zášť, vlastní neschopnost a neochota přijmout rozhodnutí většiny. Normální člověk nemá čas chodit dokonce i v pracovní době po demonstracích, kde ho berou ti Pražští demonstranti?

2 taky občan | 21. března 2018 v 12:27 | Reagovat

[1]: Vůbec bych se nedivil, kdyby u nás taky "někdo" zastřelil nějakého novináře, jenom aby tím vyburcoval další politicky motivoavné demonstrace za odstoupení Babiše, Zemana a spol. To, co se děje u nás a na Slovensku je nejhlubší hnus, jakého se nám dosud podařilo docílit.

3 učitel | 21. března 2018 v 15:17 | Reagovat

[1]:Kde ho berou? Například vyženou děcka ze škol a tvrdí, jak chtějí studenti demonstrovat na podporu ústavy. Přičemž každý školák nebo učeň je rád, že se ulije z vyučování a je jedno za jakým účelem. Mládí zásadně protestuje proti všemu, příště půjdou demonstrovat třeba proti ústavě, když to bude místo vyučování. Vždyť jsme to sami zažili (viz. 1.máj a podobné bývalé politické aktivity).

4 Roman Mrázik | Dnes v 9:46 | Reagovat

[2]:
No jak vidno nemusí se ani střílet, stačí pro zvýšení sledovanosti a snahy si co nejvíce utrhnout z toho stále se zmenšujícího koláče sledovanosti pokud možno aspoň nějaký ten drobeček i takovými typy "investigativních" reportáží, jaké předvádějí rádoby bulvární televize typu Seznam apod. a suita jejich najatých rádoby reportérů. Zajimavý fenomén, kdy se bulvár začně povyšovat na žurnalistiku.
To je učebnicový příklad, co všechno jsou někteří lidé schopni za těch pár stříbrných udělat. Není čemu se divit, vždyť stejné chování je popisováno biblí již od samého počátku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama