Zákon o vodovodech a kanalizacích.

16. ledna 2018 v 17:51 | Ing. Roman Mrázik
Zákon o vodovodech a kanalizacích: Nevím, jak je to přesně definováno v tomto zákonu, protože nějak nerozumím níže uvedenému, údajně zákonnému, postupu.
Na novém RD jsme zbudovali zapuštěný bazén (o obsahu cca 20 m3). Před jeho napuštěním jsme zvažovali, zda ho napustíme z veřejného obecního vodovodu, nebo z cisterny, poněvadž voda z tohoto typu bazénu se na zimu nesmí vypouštět. Bylo nám doporučeno, že je to jedno jakou si zvolíme metodu, protože si můžeme zažádat o snížení stočného u provozovatele kanalizací, což konkrétně činí necelých 800,- Kč. Protože nám to přišlo i vcelku logické, proč bychom v tomto případě měli platit za službu, kterou nevyužijeme, tak jsme tak i učinili a po napuštění bazénu z obecního vovododu si zažádali o snížení stočného.
Vcelku nás překvapila následující odpověď správce kanalizací, cituji:

Problematiku úhrady za stočné související s napouštěním a vypouštěním rodinných bazénů jsme řešili s našim právním zástupcem.
Dle jeho sdělení již zákon o vodovodech a kanlizacích stanoví, že vodu dodanou vodovodem z části spotřebovanou bez vypuštění do kanalizace lze odečíst při prokazatelně větší spotřebě než 30 m3 za rok.
Prokazatelně se myslí, umístěním měřícího zařízení u bazénu, popř. odborným výpočtem podle technických propočtů předložených odběratelem.
Spotřebu do 30 m3 odečíst nelze a bude tak postupováno u všech odběratelů.

Překvapilo nás hlavně to minimální množství (objem bazému lze snadno doložit), protože je vcelku jedno, jestli je to 1 nebo 30 m3, dle smlouvy jsme povinni uhradit poplatek za službu, tedy stočné do připojené kanalizace, ale my jsme cca 20 m3 vody do kanalizace nepustili, tedy jsme tuto službu nečerpali, nevyužili, potažmo jsme tuto službu neobdrželi. To je jako by nám někdo účtoval neodebranou el. energii, neodebraný plyn nebo neodebranou vodu.
Jestli to tak v zákoně opravdu je, měla by se otevřít diskuze, kdo a proč to tam takto dal, protože pokud bychom podali stížnost, že nám někdo účtuje službu, byť podle nějakého zákona, kterou jsme neodebrali, pak by nám jakýkoliv soud, obzvláště ten, který se zabývá ústavními právy z logiky věci musel dát za pravdu, neboť nás správce kanalizace, potažmo zákon, defakto donutil poskytnout tomuto správci neoprávněnou konkurenční výhodu v podobě daru ve výši cca 800,- Kč.

 


Komentáře

1 František Tichý | 8. února 2018 v 14:06 | Reagovat

Můj názor na tebou uvedený problém je Romane následující: ve tvém příspěvku bohužel neuvádíš ani jeden zákon, o který se uvedená tvrzení opírají.Tou platnou právní normou je sice vyhl. 428/2001(zákon o vodovodech a kanalizacích), ale zásadní pro vztah dodavatele a odběratele je vždy příslušné smluvní ujednání. V tom jsi měl možnost vyjednat placení za vodu z bazému, kterou nevypouštíš do kanalizace.
Představitelé naší obce se rádi schovávají za tzv, názory právníků, ale když třeba i tito neuvedou ani odkaz na příslušné právně závazné nařízení je to spíše zneužití jejich postavení.
To, když ti někdo účtuje službu, kterou ti neposkytl je jeho neoprávněným obohacením.

2 Roman Mrázik | 8. února 2018 v 14:41 | Reagovat

[1]:
Své tvrzení neopírám o žádný konkrétní zákon, protože nemám čas takový hledat, nicméně jste uvedený stav sám popsal ve své poslední větě. A tento stav (neoprávněné obohacení) zajisté řeší některý ze zákonů.

3 František Tichý | 12. února 2018 v 15:14 | Reagovat

Já jsem spíše "stará škola", mám rád osobní komunikaci mezi lidmi, kde se dá předejít různým nedorozumněním. Vůbec jsem nemyslel, aby jsi ty hledal nějaké zákony. Ty jsi přece uvedl odpověď, ne správce, ale majitele a provozovatele kanalizace, který svoji odpověď konzultoval s právníkem. Právník přece musí svá tvrzení opírat o příslušná ustanovení zákona, jinak je to od něj nezodpovědné a podobnou odpověď nemusí za peníze poskytovat on, ale může si to zdůvodnění vymyslet kdokoliv.
Jinak provozování vodovodu a kanalizace je jeden z nejlukrativněších oborů podnikání, ale naše obec z jistých důvodů provoz vlastního vodovodu převedla na, nevím přesně, ale asi na 19 let, na VaK Hodonín a nikomu to nevadí.

4 Roman Mrázik | 12. února 2018 v 16:31 | Reagovat

Jestli něco postrádá obyčejnou selskou logiku, pak to povětšinou svědčí o tom, že je opět něco dalšího shnilého ve státě Českém.

5 František Tichý | 14. února 2018 v 20:01 | Reagovat

Když se podíváš na mapy.cz na Hrušky z letadla, napočítáš po obci těch bazénů docela dost, ale jak vidíš nikomu, to co vadí tobě, nevadí.
Proto tady nemůžeme mít demoktacii-sami si necháme vládnout, i když na obcích už nesedí poslanci, ale zastupitelé, kteří mají povinnost hájit zájmy občanů(zákon 128/2000 §69 odst.2 a §83 odst.1)

6 Roman Mrázik | 15. února 2018 v 10:21 | Reagovat

[5]:
Když tak nad tím přemýšlím, mohl by si z toho běžný občan vyvodit, že tento zákon straní bohatším občanům (co mají na bazény nad 30 m3). Jenže když tak nad tím přemýšlím, tak to vlastně má jistou "chytrou logiku". Valná většina bazénů běžných domácností se pohybuje do 30 m3. Ti bohatější, co si pořídí bazén nad 30 m3, ti povětšinou nějakou tu tisícovku neřeší a rozhodně nebudou ztrácet čas žádostmi. Všechno je to o šikovně nastavených parametrech.
Ukázkový příklad, kde přesně platí motto.
"Není problém nasytit ty chudé, ale ty bohaté"
A taky zde přesně platí to, co jsem napsal v jiném článku, že když bohatší okrádá toho chudšího, tak se tomu říká byznys, ale když se ten chudší brání, pak je to násilí, rozdělování společnosti a potížista.

Jinak co se týká zájmů občanů, politici je samozřejmě hájí, sice vždy jenom měsíc, dva před volbami, ale hájí.

Za těch osum stovek by se daly podpořit jiné, potřebnější věci.

7 František Tichý | 18. února 2018 v 13:41 | Reagovat

[1]:Omlouvám se, ve svém vyjádření jsem chybně uvedl zákon 428/2001 což je jen prováděcí vyhláška. Problematikou vodovodů a kanalizací se zabývá řada právních předpisů. Já nejsem právník a nestudoval jsem je všechny, ale na tvrzení, že "voda dodaná veřejným vodovodem a z části spotřebovaná bez vypuštění do kanalizace lze odečíst až nad 30m3", jsem zatím nenašel. Jednodušší by bylo, kdyby nás všechny majitel a provozovatel kanlizace o její existenci informoval. Bez toho to tvrzení  nemusí být pravdivé.

8 Roman Mrázik | 19. února 2018 v 20:24 | Reagovat

[7]:
Jenom pro informaci, výše uvedené sdělení jsme obdrželi od pani Dubské z DSO Hrušky a Týnec.

9 František Tichý | 25. února 2018 v 8:31 | Reagovat

[8]:Předsedou DSO Hrušky-Týnec je Josef Trecha, místoptředsedou Mgr.Hana Zoubková.

10 František Tichý | 30. března 2018 v 12:01 | Reagovat

22.3. je každý rok dnem vody a v Evropě probíhá stále snaha o vyhlášení vody jako „Lidské právo“. To se týká každého z nás i v Hruškách, žel naše obec předáním do bezplatného užívání vodovodu VaK Hodonín, jde opačným směrem.
Světový den vody viz. článek: https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://www.epsu.org/&prev=search

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama